Przykładowe 3 karty - wersja testowa

Nazwa
Niezapominajka polna

Nazwa łacińska: Myosotis arvensis

Hasło
Wybaczam i pamiętam lekcje

Treść
Małe oczka. Żółte. Są w złości? Niebieskie płatki – takie niewinne. Niewinna złość, ale jej aż tyle? Spojrzeć na sytuację inaczej – nikt nie jest winien tej złości. Traumy, programy mentalne i społeczne oraz lęki się dobrały i z nas zrobiły parę.

Wybaczam by być wolną,
by swobodnie moje serce mogło bić, zamiast tłuc się po zaciśniętej z bólu
klatce piersiowej. Pamiętam o wyciągniętych lekcjach, naukach, znalezionych
mottach na każdy nowy dzień i jeszcze jeden dalej. Wybaczam by móc swobodnie
oddychać, rozluźnić pięści i gardło. Niech łzy nawet popłyną, ale już wiem, że
daję sobie szansę na lepsze, że wiem, że można inaczej, że czuję, że … mogę
wybaczyć sobie. Pamiętam o granicach moich względem innych, zwłaszcza
dorosłych, bo już nie jestem dzieckiem, żadną dawną i obecną ofiarą. Szanuję
siebie i wymagam tego od innych. Wybaczam sobie i drugiej stronie. Nikt tu nie jest
winien. To lekcja. W końcu zobaczyłam to, co mam zobaczyć. Odczułam to, czego
nie mogłam zrozumieć. Może tylko tę najmniejszą, wielkości niezapominajki
złość, a której powód tkwił w codzienności. Wybaczam i jestem wdzięczna za
każdy mój uśmiech w Twoim towarzystwie. Był on wtedy tego wart. Dziś nie
zapomnę dobrego, ale jestem już inna. Jesteś wystarczający taki jaki jesteś. Dokładnie
taki, by być kochany i szanowany. I ja również taka jestem. Wystarczająco…
dobra… miła… mądra… I chętna na swoje własne szczęście.

Ciekawostki
Niezapominajki są również znane pod nazwą: niezabudki oraz żabie oczka. Ich botaniczna nazwa Myosotis oznacza z greki „mysie uszko”, co nawiązuje do kształtu płatków kwiatu. Od 2002 roku w dniu 15 maja obchodzi się w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Ma ona różne odmiany i może być mylona z ułudką wiosenną (Omphalodes verna) i przetacznikiem ożankowym (Veronica chamaedrys). Legendy o powstaniu niezapominajki odwołują się do słów „Nie zapomnij o mnie”, czy to w kontekście zobowiązań damsko- męskich, czy w ogóle relacji opartych na prostych, naturalnych, ale i wzniosłych uczuciach i życzeniach.

Świat Górny Krąg I – Inspiracja:
PRZEPŁYW ENERGII. Przez moje ciało i duszę przepływa życiodajna energia. Czuję jej obecność w każdej komórce ciała. Ona napełnia mnie pewnością siebie, entuzjazmem i wielkodusznością. Tak kreuję realcje.

Tekst inspiracji z karty: Jestem w swej żeńskiej energii. To moja moc. Promieniuję optymizmem do ludzi i świata.

 Ku przyjemności: 

(1) dla Ciała:Pogłaszcz swoje wspomnienia – przejrzyj swoje zdjęcia (zrób w nich porządek) – zauważ drogę jaką przeszłaś.

(2) dla Duszy: Szepnij z czułością imię tej osoby, której możesz dziś choć trochę, albo całkowicie wybaczyć z poziomu serca. Może zrobisz swój własny rytuał wybaczenia?

(3) dla Emocji: Jakiej jakości brakuje Ci na dziś, by czuć się wystarczającą? Daj, powiedz to sobie.

 

Nazwa
Nasturcja większa 

Nazwa łacińska Tropaeolum majus

Hasło
Zjedz mnie! Nawet całą!

Treść

Rozwiera swą płatkową paszczo-sukienkę ze swoimi małymi, wesołymi pręcikami-ząbkami. Jest głodna życia. Swymi kolorami radości, seksualności i odwagi bez obaw manifestuje się, jest.  

Co sobą reprezentuję? Tak trudno uwierzyć, ale Istotę – fuzję materii i ducha. Coś więcej niż umysł w oprawie mięśni, skóry i kości, wraz z organami wewnętrznymi. Jak to brzmi: Boża Iskra, figielek przejawu Życia, zajączek radości odbity ze Słońca. Finalnie bez strat, budzę się ze smutku. Wykorzystuję swą pokoleniową szansę.  Miało być lekko, niech więc tak będzie – rosnę w górę. Tym wąsem czepnym zaczepię się tu , gdzie mi służy, a innym tam, gdzie mi dobrze. Omijam to, co chce ściągnąć mnie w dół. Mogę się też płożyć, ale rosnę … Szukam, bo mam w sobie Oko Wszechświata, odważne  Serce Matki Natury oraz inne nazwane i nienazwane cudowności energetyczne, wspierające moje jestestwo. Tylko gdy rosa, to sobie cicho popłaczę, ale dotyk ziemi, muśnięcie słońca, bzyczenie owadów – dają znak: mam dar przyciągania. Jestem dla siebie. Dla świata. Jestem prezentem oraz dowodem Boskiej Miłości, różnorodności koncepcji i zamysłu. Wszystkiego nie widzę, nawet jak się pnę w górę. Wszystkiego nie wiem, nawet jak wszystkie rozumy pozjadam… Ufność, to mnie ratuje – rozpięta między najdalszym mym korzonkiem w Ziemi, a koniuszkiem najdalszego wąsa czepnego. Jestem. Jestem sukcesem, który się rozrasta, pnie się i zakwita, tam gdzie dotknęłam swą kreatywnością…. Pozostawiam ślad, punkt w czasie i przestrzeni, we wspomnieniach.

Ciekawostki

Ze względu na dużą zawartość kwasu fosforowego, w upalne dni po zmierzchu, można zauważyć na kielichach kwiatów nasturcji iskierki światła. Naturalnie występuje w Peru i Ekwadorze. W Europie zadomowiła się w klimacie umiarkowanym, a w obecnej znanej formie jest dziełem holenderskich ogrodników. Nazwę naukową rodzaju – trofeum –  nadał K. Linneusz, ze względu na jego skojarzenie pokroju kwiatu ze starożytnym zwyczajem upamiętniania poległych żołnierzy. Nasturcja ma wiele odmian. Niektóre z nich są jadalne, posiadają właściwości lecznicze, np. wysokie stężenie witaminy C, związki mineralne i substancje przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, niszczące nawet bakterie oporne na antybiotyki. Ma właściwości zmniejszające uszkodzenia DNA komórek narażonych na stres. Doskonały kosmetyk dla skóry i środek na wypadanie włosów. Świeże pączki nasturcji bądź owoce można przyrządzić do jedzenia à la kapary.

Świat Średni Krąg I – Inspiracja:
WSPÓLNOTA. Otaczam się życzliwymi mi ludźmi. Jestem otwarta na wymianę poglądów i dojście do porozumienia. Czerpię radość i satysfakcję ze współpracy z innymi.

Tekst inspiracji z karty: W łagodny i otwarty sposób komunikuję swój punkt widzenia.

Ku przyjemności: 

(1) dla Ciała:Kup nasiona, posadź, zjedz, narysuj kwiat nasturcji lub coś innego zależnie od pory roku

(2) dla Duszy: Wzmocnij więzi ze swoją rodziną pochodzenia. Wystarczy gdy będziesz w swych myślach i sercu wdzięczna za to, że żyjesz. Reszta przychodzi od innych, bądź z czasem.

(3) dla Emocji: Jakiej jakości Ci dzisiaj brakuje, by zaufać życiu? Zrób krok ku temu, podaruj to sobie.

Nazwa
Hiacynt wschodni

Nazwa łacińska Hyacinthus orientalis

Hasło
Tulę, ukochuję całą…

Treść

On hiacynt. Buława pocałunków.

Kobieta zraniona na ciele i duszy usiadła na Ziemi i płakała. Wiele w ten sposób wypłukiwała z siebie. Nieświadomie oddawała do ukrytej w gruncie bulwy hiacynta to, co ją spotkało. Bulwa zgromadziła całą złość, żal, ból, poczucie winy i nutę przyjemności. Stała się obrzękiem, reprezentując poplątanie emocji przy nadużyciach, przy rozmytym i niestanowczym sygnale od kobiety na „nie”… i dotyku po zadanej bez zgody przemocy. Bulwa zostanie już na zewnątrz ciała, nie przejdzie z powrotem.  A Ziemia transformowała…. Kobieta najpierw ZOBACZYŁA wokół siebie łąkę kwitnących hiacyntów, a  dopiero potem POCZUŁA, że jeden z nich kwitnie w niej. I gdy to odczuła,  przełamała przekonania zapisane w ciele i odkryła swoje tabu. To Ziemia stworzyła takie „męskie” kwiaty – by uleczyły ból emocjonalny i zamknięcie na czułość. By dały miód i nektar rozkoszy, płynący ze zdrowej agresywnej natury męskiego. Rytuał dopełnił się. Hiacynty z szacunkiem SKŁADAJĄ POCAŁUNKI wewnątrz – tam, gdzie utkwiło źródło fizycznego i psychicznego zranienia dotyk i kontakt. Ziemia przetransformowała wszystko, równoważąc. Kobieta wstała z lekkością. Uleczone stare rany zostawiła hiacyntowi. Jak hiacynt po zimie, tak i ona po rozmrożeniu ciała, jest gotowa zakwitnąć już tylko sobą.

Ciekawostki
Mit grecki o Hiacyncie będzie w innym duchu niż ta opowieść, ale może być równie inspirujący. Z ogrodniczych ciekawostek: liczba kwiatów hiacynta zebrana w gronie, w dużym stopniu zależy od odmiany, ale też od wielkości cebuli. Z dużej cebuli hiacynta, można otrzymać nawet do 60 kwiatów zebranych na jednej łodydze. Mit z wysp Nowej Gwinei o półbogini dziewicy Hainuwele  wspomina, że z jej zamordowanego przez ludzi, poćwiartowanego i zakopanego w ziemi ciała, wskutek wybaczenia, powstały bulwy oraz inne rośliny jadalne.

Świat Dolny Krąg VI – Inspiracja:
OCHRONA. Mam siłę i moc do stanięcia w obronie swoich potrzeb, zależnych ode mnie osób oraz mienia. Potrafię zaufać mężczyźnie i czerpię radość z tego, gdy chroni mnie i moją rodzinę.

Tekst inspiracji z karty: Z troską i klarownie dbam o równowagę między męskim a żeńskim.

Ku przyjemności: 

(1) dla Ciała:Nie ma drugiej takiej osoby na świecie jak Ty. Poobserwuj linie papilarne na placach dłoni, albo podskórną siatkę swojego ukrwienia.

(2) dla Duszy: Posłuchaj muzyki bez słów o częstotliwości 432 Hz

(3) dla Emocji: Jakiej jakości Ci brakuje na dziś, by czuć się zaopiekowaną, otuloną? Zrób krok ku temu, daj to sobie.

Shopping Cart